Виборчий Кодекс. Яких змін очікувати?

12.07.2019

11 липня, народні депутати у другому читанні прийняли законопроект Виборчого кодексу України  № 3112-1 від 11.07.2019 року. Загалом кодекс об’єднує в собі 5 діючих на сьогодні законів – «Про вибори народних депутатів», «Про вибори Президента України», «Про місцеві вибори», «Про Центральну виборчу комісію», а також «Про Єдиний державний реєстр виборців».

Передбачено створення загальнодержавного округу — це вся Україна, яка складається з 27 виборчих регіонів, що здебільшого співпадають з межами існуючих на сьогодні областей, але Київ і Дніпропетровську область поділено на два виборчі регіони у зв’язку з великою кількістю виборців. Виборчий регіон Автономної Республіки Крим об’єднано з Херсонською областю і створено один виборчий регіон.
Так, на даний момент депутатів до Верховної Ради обирають за пропорційною системою із закритими партійними списками та на мажоритарних округах. Після вступу закону в силу, громадяни будуть обирати парламент за відкритими партійними списками з регіональними округами, тобто самі виборці будуть визначати, хто з партійного списку пройде до Верховної Ради. Депутатські мандати розподілятимуть пропорційно за результатами виборів. Що більшою буде підтримка партії, то більше мандатів вона отримає. Прохідний бар’єр залишиться на рівні 5%.

Нова виборча система діятиме не тільки при голосуванні за парламент.

Аналогічну виборчу систему застосовуватимуть і на виборах депутатів Верховної Ради Криму, обласних рад, міських рад міст, у яких кількість виборців перевищує 90 тисяч (до таких міст відносяться всі обласні центри, а також кілька інших міст обласного значення).

Також планують удосконалити законодавче регулювання передвиборної агітації. Закон уточнює зміст поняття передвиборної агітації та форми її проведення. Слід зазначити, що Кодекс почне діяти тільки з 1 грудня 2023 року і стосуватиметься тільки наступних чергових виборів Ради у жовтні 2024 року. У разі дочасних виборів Ради вони відбудуться за старим законом.

Головною метою ухвалення виборчого кодексу є боротьба з політичною корупцією під час виборів до Верховної Ради. Детально ознайомитись з законопроектом Виборчого кодексу України можна перейшовши за посиланням  № 3112-1.

Другие публикации

Подписаться
Уведомление о
guest
0 Комментарий
Встроенные отзывы
Посмотреть все комментарии